דימונה - המכתש הקטן מסוחרי התבלינים לחולות הצבעוניים 

מה במסלול: עתיקות העיר הנבטית ממשית, נחל ממשית, מכתש קטן, אפשרות לינה בישובי הערבה.דימונה והמכתש הקטן

טיולנו מתחיל בכניסה הצפונית לעיר דימונה, בפונדק האחים דביר (1).
בפונדק נוכל ללגום את כוס הקפה הראשונה של הבוקר. משם נתחיל את היום המיוחד שלנו.
ניסע על כביש מס' 25 כ- 6 ק"מ מזרחה עד צומת הכניסה לעתיקות ממשית. שם נפנה דרומה 2.5 ק"מ ונעצור ברחבת החניה של האתר (2). הכניסה לאתר בתשלום.

במקום נמצאים שרידים מרשימים של עיר נבטית, שראשיתה במאה הראשונה לספירה. העיר נבנתה בתחילה כתחנת משמר ממערב לציר מעלה עקרבים. אחר כך קיבלה העיר צביון מסחרי. נבנו סביבה חוות רבות שסיפקו תוצרת חקלאית טריה לשיירות המדבר. העיר ממשית נחרבה בתחילת המאה הששית לספירה.

לאוהבי ההליכה הרגלית: ממקום החניה נחזור על עקבותינו כ-300 מ' ונפנה מערבה בשביל מסומן באדום (3). הרכב שלנו יחזור לכביש 25 ומשם לצומת רותם ובה יפנה דרומה כ-4 ק"מ וימתין לנו בנקודה 6 אותה יזהה על פי המפגש עם השביל האדום הפונה מערבה. באותו זמן נמשיך במסלול הרגלי כחצי ק"מ בשביל האדום לכוון מערב, שם נגיע לסכרים הנבטיים (4) ששוקמו על ידי הבריטים. משם נמשיך כחצי ק"מ לדרום מזרח ועוד כחצי ק"מ מזרחה. במקום נמצאת באר ממשית (5), שעד היום הבדואים באזור נוהגים להשתמש בה. בערוץ צמחי תבלין רבים דוגמת געדה ואחרים. כן מצויים שרידים רבים של טרסות. הליכה של עוד כשני ק"מ לכוון דרום מזרח תוליך אותנו לכביש מספר 206 שם ימתין לנו הרכב (6).לאחר מסלול הליכה זה נמשיך לכוון המכתש הקטן - מכתש חצרה. נחזור לצומת רותם, משם נמשיך כ- 20 ק"מ מזרחה על כביש מס' 25. בצומת מכתש קטן נפנה דרומה למרחק של כ- 10 ק"מ (7).

הגענו למוצאו המזרחי של המכתש הקטן. במקום סכר, עצי אשל רבים וקידוח מים. אחרי שנחנה את הרכב, נפנה ברגל מערבה, אל תוך המכתש הקטן.לעינינו מתגלה מראה מרהיב של המכתש הקטן כולו. אורכו כ- 8 ק"מ, רוחבו כ- 6 ק"מ ועומקו כ- 450 מטרים. את המכתש הקטן מנקז נחל חצרה שדרכו נכנסנו למכתש. במכתש הקטן נאסוף חולות צבעוניים אך רק במקומות המותרים ע"פ חוקי הרשות לשמירת הטבע. כמובן נטייל בנופיו הקסומים של המכתש. שעות מומלצות לטיול הן שעות היום הקרירות.

את היום נוכל לסיים באחד הצימרים בישובי הערבה. במרחק פחות משעה מדימונה.