מצפה רמון פארן - על ורדית ועדה ומה שביניהן

מה במסלול: קניון עדה, תצפית פארן, אטרקציות במושב פארן, ולרכב 4X4 גם קניון ורדית.

נתחיל את מסלולנו בעיירה מצפה רמון. שם נוכל לסעוד את ליבנו באחת המסעדות המצויות במקום, אנו ממליצים על מסעדת "נוף רמון".טיול משפחות ממצפה רמון

לאחר ארוחת הבוקר נתחיל בנסיעה שלנו על גבי כביש מספר 40 לכוון דרום מזרח.
הפעם נחצה את מכתש רמון ללא עצירות, משום שעוד נכון לנו יום מלא וגדוש.
לאחר נסיעה של כ- 45 ק"מ על כביש מספר 40, נגיע לשלט ולסימון שבילים אדום לכוון מערב המפנה אותנו ל"קניון עדה" (1). רכב פרטי מתבקש להקפיד על נסיעה איטית ולהיזהר מאבנים בולטות.

ניסע על גבי דרך זו כ- 4 ק"מ מערבה עד אשר נגיע לסימון שבילים כחול המפנה אותנו דרום מזרחה. שם נרד מהרכב ונתחיל בהליכה רגלית (2).

המסלול הוא בעל דרגת קושי בינונית. זמן הליכה כ- 3 שעות. מתאים לילדים מגיל שש-שבע. יש להצטייד בכמות מים מספקת. 
השביל עובר בתוך קניון מרהיב החתור באבן חול אדומה. בדרך נטפס בין אבני החול המגוונות, נתפעל מחלוקי צור שחורים, שאיש אינו יודע מהיכן התגלגלו לכאן. בערך באמצע הדרך נעצור לתצפית על מישורי גב הערבה. נרד בצד הצפוני של הגבעה, ונחזור לכוון מערב אל הרכב שלנו (3).

נחזור עם הרכב שלנו אל כביש מספר 40 ונמשיך בנסיעה דרום מזרחה עוד כ- 2.5  ק"מ ל"תצפית פארן". נפנה צפונה ונטפס כ 2.1 ק"מ עד ראש התצפית (4). זוהי תצפית מרשימה על נופו הפראי של נחל פארן.
נחל פארן זורם מכיוון הרי סיני אל הערבה. בתחילת דרכו הערוץ רחב מאד ובאזור התצפית הוא הופך לערוץ צר ומתפתל, עד הישפכו אל הערבה.

נמשיך בנסיעה על גבי כביש מס' 40 עד צומת ציחור. שם נפנה צפונה מזרחה לכוון צומת מנוחה - מרחק נסיעה של כ- 11 ק"מ.
מצומת מנוחה ניסע צפונה על כביש הערבה עד מושב פארן. שם נפנה מערבה אל תוך המושב. במקום ממתינות לנו שתי אפשרויות מהנות לסיומו של היום:

  • "חאן אבירן" - אירוח באווירה מיוחדת מאד. 
  • לחילופין - רכיבה על סוסים בנופים הקסומים של עמק הערבה בחוות סוסים "שדמות". 
  • את היום הגדוש הזה נסיים באירוח כפרי באחד ממושבי הערבה.

לבעלי רכב 4X4 אנו ממליצים על מסלול נוסף. ניסע בדרך ג'יפים המסומנת שחור, למרחק של כ- 12 ק"מ מערבה. משם נמשיך על גבי דרך המסומנת כחול (5) כ- 1.5 ק"מ לכוון צפון מערב ושם נגיע לקניון ורדית (6). הליכה קצרה של כ- 2 ק"מ הלוך ושוב בנקיק צר ועמוק הכרוכה בטיפוס ובירידה בחבלים. מומלץ ומרתק!!

מכאן ניתן לחזור למושב פארן בדרך בה הגענו.