ציר המעיינות הדרומי- ציר שאיננו של דלת וקניון נטול חנויות 

מה במסלול: נסיעה לאורך ציר המעיינות הדרומי, קניון ברק ולסיום אטרקציות בישובי הערבה.ציר המעיינות הדרומי

מדרום לחניה נראה שלט המכוון אותנו לציר המעיינות. סימון שבילים אדום. ניסע על גבי ציר זה דרומה, כ- 7 ק"מ. במסעף דרכים "נחל עשוש" ו"צומת הערבה", נפנה לכוון נחל עשוש, בדרך המסומנת שחור, כ- 6 ק"מ. 
במהלך הנסיעה בנופיו המרהיבים של נחל עשוש, נראה ממזרח לנו גבעה שחורה ובולטת. זהו הפקק הוולקני של נחל עשוש - עדות לגעש בערבה בימים עברו.
הגענו לפיתול מרהיב של הנחל, החתור במצוקים גבוהים. שם נעצור להפסקה ראשונה של קפה ונחלץ את עצמותינו. שמו של נחל עשוש נגזר מהשם הערבי "ואדי עששיאת"- "נחל הקינונים". בנחל זה מקננים עופות דורסים גדולים בראשי המצוקים הגדולים שמעלינו.
לאחר פיתול הנחל ניסע עוד כ- 6 ק"מ. נגיע למסעף דרכים המסומן בשחור ובירוק (2). מדרום לנו הר נשפה, שכשמו כן הוא והוא נשפה וצופה על כל סביבותיו.

נפנה בסימון הירוק למרחק של כ- 5 ק"מ. נגיע לצומת המסומן בצבעים ירוק ואדום. נפנה בדרך המסומנת אדום לכוון דרום דרום מזרח, למרחק של כ- 7 ק"מ. כאן יתחיל חלק אתגרי בנסיעה שלנו. עליות וירידות בנחלים עמוקים. הנהיגה בין אבנים גדולות הפזורות לאורכה של הדרך היא קשה. נסיעת שטח אמיתית!!

בצומת דרכים, השני שנעבור, המסומן באדום ובכחול (3), נפנה לדרך המסומנת כחול דרום מערבה, כ- 5 ק"מ. נעצור ליד שלט המכוון למסלול הליכה המסומן בכחול ובירוק (4). מולנו נפתח הקניון המרהיב של נחל ברק. נטפס ברגל בסימון השבילים הכחול. נרד בסימון השבילים הירוק. קניון ברק חתור במסלע גיר וקירטון. בקניון מפלים וקירות זקופים מיוחדים מאד. הערוץ עשיר בצמחי מדבר מסוגים שונים. בשעות הערב ניתן לצפות בעורבים רבים הבאים לשנת לילה במקום.

הצעה לבעלי רכב רגיל: ממושב פארן נצפין כ- 6 ק"מ בכביש מס' 90, עד שלט כניסה המכוון מערבה - ל"נחל ברק".
ניסע בדרך זו מערבה, בזהירות, כ- 9 ק"מ. נחנה את רכבנו ליד שלט המכוון לחניה. נמשיך רגלית מערבה עוד כ- 3 ק"מ עד תחילת הקניון, מכאן נמשיך כמצוין בפסקה קודמת.

את טיולנו המרתק נוכל לסיים במושב פארן: לרכב על סוסים ב"חוות שדמות", או במנוחה רגועה ב"חאן אבירן", עם כוס תה מהביל ואף אפשרות לאירוח כפרי.