נחל פרס - פרס ללא כנפיים וגבים רחבי ידיים 

מה במסלול: נסיעה ברכב 4X4 לאורכו של נחל פרס - ממיצד תמר עד לכביש הערבה.
הערה: המסלול מיועד לנהגי שטח מיומנים. בדרך קיימות שלוש מדרגות בעלות עבירות קשה. בקטעי דרך מסויימים הדרך עוברת ליד מסוע האשלג. יש לשים לב לשילוט ההנחיה.

מפת המסלול (להתמצאות בלבד): נחל פרס

את מסלולנו נתחיל ליד מיצד תמר (1). אשר נמצא על כביש דימונה אילת, כ-21 ק"מ מזרחית לדימונה, מצפון לכביש.
מיצד תמר הינו חלק ממערכת מיצדים אשר הגנה על גבול האימפריה הרומית מפני פולשים מהמדבר. מיצדים אלה דמו להיאחזויות הנח"ל, שהוקמו בשנות החמישים בישראל.

ניסע על גבי דרך עפר טובה המסומנת כחול לכוון צפון כ- 2 ק"מ. עד מהרה נעבור מתחת למסוע של מפעלי ים המלח. המסוע פעיל רוב שעות היממה. גם ברכב סגור נוכל לשמוע את רעשו. במסוע מובל אשלג ממפעלי ים המלח למתקן צפע, הנמצא מעט מזרחית לדימונה. מסוע זה ממלא מקומן של משאיות רבות, שבעבר גדשו את כביש ים המלח.

מהמסוע נפנה לכוון צפון ואח"כ צפון מזרח עוד כ- 2 ק"מ ונגיע עד מצפה נעמה- בשמו האחר "מצפה הר צבאים" (2). מהחניה נטפס ברגל לתצפית.
מצפה נעמה נבנה לזכרה של נעמה קדמוני, משק"ית חינוך, שנהרגה בתאונה, במצוקיו של נחל פרס.
במקום תצפית מרהיבה של °360 . ממערב רכס כידוד, קמר בני נעים. ממזרח נופו עוטה ההוד של ים המלח ומזרחה לו הרי מואב.
כאן המקום להבהיר מקור שמו של הנחל. רבים סוברים כי הנחל קרוי על שם עוף דורס - הפרס, אולם לא זוהי התשובה. "פארש" בערבית הוא עמק פרוש וסגור, המתאים לרעיית גמלים. השם פרס נגזר מ"פארש". כן עוברת בנחל זה דרך עתיקה מבקעת ים המלח לכוון בקעת ערד ובקעת באר שבע.

עם סיום התצפית נשוב לכיוון המסוע. ניסע קרוב אליו דרום מזרחה כ- 2 ק"מ באפיקו של נחל פרס בצמוד לסימון שבילים ירוק. בתום קטע זה נתחבר לדרך עפר לא מסומנת, הצמודה לקו מתח גבוה. ניסע עליה כ- 3.5 ק"מ מזרחה. נגיע לצומת שבילים (3) ממנו נפנה דרומה כ- 3 ק"מ עד גבי פרס (4).
הנסיעה בקטע זה של הציר הינה מרתקת. סלעי ענק פזורים מכל עברינו. 
אל הגבים עצמם נרד ברגל בסימון שבילים שקוף הנמצא ליד השביל הירוק.
[שביל שקוף הוא שביל שאין בו צבע בין הפסים הלבנים}. בגבים שלווה מדברית מיוחדת. למולם תהומות וצוקים נישאים. 
נחזור לרכב וניסע עוד כ- 3.5 ק"מ דרום מערבה, בדרך המתפתלת לכוון כביש מס' 25 - כביש דימונה סדום (צומת מכתש קטן) (5). 
בעונת האביב אחרי חורף גשום, נוכל ליהנות מפריחה בשלל צבעים, של צמחים חד שנתיים הפורחים בערוץ זה.
אופציה נוספת: בצומת מכתש קטן מומלץ להמשיך בנסיעה דרומה כ- 8 ק"מ, עד מפגש עם דרך מסומנת כחול בכוון דרום מזרח - לנחל חצרה.
ניסע בדרך זו כ- 2.5 ק"מ עד למפגש עם שביל רגלי מסומן אדום לכוון מזרח. נפנה רגלית בשביל האדום כ- 100 מטרים. הגענו לתצפית יפה על מפל נחל חצרה. אח"כ נשוב לרכב. בדרך המסומנת כחול ניסע כ- 5.5 ק"מ דרומה ומזרחה, עד למפגש עם כביש מס' 90 - כביש הערבה. בדרכנו נחלוף לצידו של המפל הגדול והיפה של נחל צין. נחצה את כביש הערבה מזרחה וניסע בתוך נחל אביה, כ- 6 ק"מ. נגיע למפגש נחלים אביה ואמציה. נפנה בנחל אמציה (סימון כחול) כ- 15 ק"מ דרומה. מפגש המים וסלע החוואר הפריך יוצר נופים קסומים. הגענו לכביש הכניסה למושב חצבה. לסיום נצטרף לסיור מודרך, בחלקות החקלאות המיוחדות, הנמצאות במושבי צפון הערבה. 
את היום הארוך נסיים באירוח כפרי באחד ממושבי הערבה.