נחל גוב

תחילת מסלול: מדימונה בכביש 25 היורד לים המלח 8.5 ק"מ צומת רותם ניפנה דרומה (ימינה לבאים מדימונה) בכביש מס 206, המוביל אל מכרה הפוספטים של אורון ואל המכתש הגדול. לפני גשר הרכבת פנייה מזרחה, (שמאלה) לכביש הסלול בחלקיו השונים (כב. 722).נחל גוב

סיום מסלול: תחתית מעלה העקרבים (רצוי לבוא עם שני כלי רכב).

רמת קושי: מטיבי לכת
 
זמן: כ – 4 שעות
 
מפה: מפת סימון שבילים מס' 14 (צפון הערבה ומזרח הנגב)
 
ציוד: בסיסי +בגדים להליכה במים בעונה, לא רצוי לקחת ציוד שמתקלקל במים

אנחנו מתחברים לדרך שהיתה הדרך הראשית לאילת עד שנת 1954. הדרך באה מכביש באר שבע ניצנה ויורדת דרך ירוחם אל המכתש הגדול וממשיכה מזרחה אל עבר מעלה העקרבים בשוליו הדרומיים של מישור ימין.

ניסע מזרחה כחמישה ק"מ, כשנחצה את אפיקו של נחל ימין (נחל חולי רחב הערוץ מלווה בעצי שיטה גדולים) נראה שלטי תאור של רשות שמורות הטבע. כאן מזומנת לנו דוגמית מאותו כביש קאולין שסללו הבריטים בשלהי שנות העשרים (1927) לצרכיי חיפוש מחצבים ואוצרות טבע בנגב בעיקר נפט. נמשיך בדרך מזרחה במקום בו מסתיים הכביש הסלול מתחילה דרך עפר טובה (לכל כלי רכב). אנחנו בנחל מעלה ואתו נמשיך מזרחה עד לצומת, המפנה את המעונינים לתצפית מעלה עלי על המכתש הקטן.

הרוצים לנחל גוב ימשיכו עם הדרך ישר מזרחה, חזרנו לאספלט ואנחנו במגמת ירידה מקו פרשת המים אל עבר הערבה. אחרי שלושה ק"מ שלט גדול ירוק בצד דרום של הדרך ועליו תאור המקום ומפה להתמצאות. זו הנקודה ממנה מתחיל המסלול הרגלי. כיוון שאין המסלול טבעתי כדי ורצוי להשאיר רכב אחד בקצה הרחוק של המסלול, קרי בתחתית מעלה עקרבים.

אחרי שהצטיידנו באוכל, מים (הרבה בקיץ!), כובע וקרם שיזוף נטפס במעלה המדרגות אל מרפסת תצפית נוף, שנמצאת מעל הדרך, מכאן אפשר לראות את יישובי הערבה חצבה ועידן, ואת מפעל הפוספטים של נחל צין. ביום בהיר את מושב נאות הכיכר ואת חלקו הדרומי של ים המלח וברקע הרי אדום.

נרד מן הגבעה (מערבה) אל ערוץ הנחל, ישנו סימון שבילים ברור (ירוק) שייקח אותנו במגמה כללית דרומה. אחרי כ-1.5 ק"מ נגיע לראש מפל גבוה. השביל המסומן מתפצל לשניים, סימון שחור למיצד צפיר, וסימון ירוק במורד המפל. נא לשים לב זוהי דרדרת שתאלץ אותנו להשתמש גם ברגלים גם בידים וגם בישבן על מנת לרדת. שימו לב בירידה בתחתית המפל אפשר למצוא, באבן הגיר, מיני מאובנים אקסוגירות, מסרקיות וגם בע"ח ימיים אחרים, שאריות מים טטיס שחוגג בימים אלו יום הולדת מאה מיליון. למזליסטים יזדמן גם "תפוח- אליהו" אלה כדורי אבן קשיים ומגובשים שלבם קוורץ.
אנא, השאירו אותם במקומם זהו ערך טבע מוגן כמו גם המאובנים.

נרד עם הנחל על מדרונו המזרחי של רכס חצרה. מנקודה זו הנחל מתחתר לתוך שדרה של מכתשות, המקנות לו אופי קניוני. המכתשות נוצרו כתוצאה מזרימה מהירה של מים שגרפה בתוכה אבנים וחול. החיבור בין המכתשות יוצר את הקניון.
יש גם שם עברי לקניון - הוא ניקרא מעוק.

בחלקו התחתון של הנחל הקירות שוב סוגרים עלינו ואנחנו בחלק האתגרי והאחרון של הנחל. כאן יש סידרה של מכתשות שבכדי להתגבר עליהן אנו נעזרים בחבלים ובסולמות חבלים הנמצאים במקום ומתוחזקים ע"י רשות שמורות הטבע.
לעיתים אחרי חורף גשום עלול להווצר מצב שעוברים רק בגבים מלאי מים. לא לנסות לעקוף ולטפס על הקירות - הנפילה כואבת יותר. לאלה הרוצים לוותר על החלק הזה של הנחל מזומנת יציאה ממש לפני תחילת המעוק התחתון על הקיר הצפוני שביל מסומן שחור שיוציא אותנו בבטחה אל מעבר למעוק. השבילים הירוק דרך המעוק והשחור העוקף נפגשים. עוד הליכה קצרה בערוץ הנחל נעבור עצי שיטה ושיזף נפגוש בשביל כחול שיעלה אותנו אל עבר מגרש החנייה, בו השארנו רכב.

לממהרים, אלה שרוצים לעשות מסלול אתגרי קצר ולעניין יכולים להשאיר את הרכב בחניון תחתית מעלי עקרבים לרדת לנחל ובפיצול השביל השחור לעלות על הצלע הצפונית ולהפגש עם השביל הירוק בראש החלק האתגרי (הסולם נראה מפחיד אך הוא אינו כזה). נחזור עם השביל הירוק מזרחה בתוך המעוק על כל הפתעותיו. מומלץ להתיעץ עם מורה דרך מן האיזור ע"מ לוודא פרטים לאותו יום.

כתב: דני בראל, מושב חצבה