הר אבנון אל עין ירקעם והפתעות במכתש גדול (מכתש ירוחם)

אתרים לאורך המסלול:  תצפית הר אבנון אל מכתש גדול, עצים מאובנים, חולות צבעוניים, מסלול רגלי ב"סנפיר" (קצר או ארוך) ועין ירקעם.

טיול רכב מעגלי זה מתחיל בעיר ירוחם ומסתיים בכביש מעלה עקרבים בדרכנו חזרה אל הערבה. מומלץ להביא בקבוקים קטנים למילוי חול צבעוני.

מסלול הטיול מתחיל בעיר ירוחם. משם ניסע על הכביש הראשי, מס' 225, לכוון מזרח. לאחר נסיעה של כ- 5 ק"מ נגיע לשלט "מצפור הר אבנון". נפנה צפון מזרחה כ- 1 ק"מ.
במקום תצפית מרהיבה על נופיו של המכתש הגדול - מכתש חתירה. על גבי מדרגות הגיר המלוטשות המוליכות למצפור, נראה צדפים מאובנים דמויי מגדלונים. מאובנים הם ערך טבע מוגן ואל לנו לקחתם מכל מקום בשטח.
לאחר שנסיים את התצפית, נחזור לכביש 225 וניסע מזרחה. אחרי כ- 5.2 ק"מ נמצא סימון שבילים אדום הפונה דרומה, בעקבות השילוט עצים מבורזלים. נחנה בצד הכביש הראשי ונתחיל לשוטט בשביל המסומן אדום.

שנים רבות טענו גיאולוגים כי גלילי האבן הגדולים הללו הם גזעי עצים מאובנים, בני כ- 135 מליון שנים. אולם, כיום מרבית החוקרים מסכימים כי אין אלו עצים, וכי מדובר בתהליכי בנייה של אבן חול על ידי חידרת מינרלים בשכבות ויצירת הצורה הגלילית המרשימה שלפניו. משנסיים את הטיול ב"יער" המאובנים נחזור לכביש 225 ונמשיך בנסיעה דרומה למרחק של כ- 5.5 ק"מ.

מצפון לכביש נמצאת חורשת אקליפטוסים ולידה אתר החולות הצבעוניים. כדאי להצטייד בבקבוקים שקופים או במבחנות קטנות. את הבקבוקים המלאים מומלץ לאטום בעזרת שעווה של נר. גבעות החול הצבעוניות הן עדות לתהליכים גיאולוגים שהתקיימו באזורנו לפני למעלה מ-100 מיליון שנים בהם הושקע החול הקדום אשר שימש בסיס המכתש.

מול הכניסה לאתר החולות הצבעוניים, ומדרום לה, נמצא סימון שבילים שחור המוביל אותנו למסלולי ה"סנפיר". נטפס בו כ- 1 ק"מ עד נקודת תצפית יפה. בנקודה זו ישנו מפגש שבילים שחור-ירוק. נרד בשביל הירוק צפונה ונחזור לאתר החולות הצבעוניים. זהו מסלול "סנפיר קצר".
למיטיבי הלכת מומלץ להמשיך ללכת בשביל המסומן שחור עד כביש 206. זהו מסלול "סנפיר ארוך".

נסיים את מסלולנו בעין ירקעם - ניסע מזרחה על כביש 225 עד מפגש עם כביש 206. במפגש זה יש לפנות דרומה כ- 1 ק"מ עד שלט עין ירקעם ממנו נפנה מזרחה. נחנה את הרכב במגרש החנייה. הליכה רגלית קצרה בשביל מסומן ירוק, תוביל אותנו לפינת חמד עטורה בסלעי גיר מלבינים, צמחיה עשירה, ובעונת החורף והאביב גבי מים מלאים.

אל הערבה נעשה דרכנו  בדרך בקעת צין בשביל עפר רחב ונוח העובר בין מפעלי צין ואורון.

הר אבנון ועין יקרעם