חניון הרועה-פארק ירוחם. פרחים יפים וציפורי מים באמצע המדבר 

מה במסלול: חניון הרועה , מצפה חגי , שמורת נרקיסים בנחל חצץ , שמורת חלמונית ירוחם, פארק ירוחם .
טיול יפה אך לא ארוך המומלץ לחודשי החורף.

את טיולנו נתחיל בחניון הרועה (1) ממערב לכניסה לקיבוץ שדה בוקר ולכביש מספר 40 .פארק ירוחם


במקום חורשה נאה המעניקה צל רב, שרותים ומים זורמים. מקום נעים ביותר לאכול בו ארוחת בוקר לקראת תחילת סיורנו. לאחר ארוחת הבוקר ניסע על כביש מס' 40 עוד כ- 1.5 ק"מ צפונה עד צומת חלוקים, משם נמשיך ל"מצפה חגי" (2). העליה למצפה מצויה בצדו המערבי של כביש מספר 40 והיא קלה מאוד . עם הגיענו למצפה נוכל לחוש בעוצמה של מרחבי הנגב הפתוחים הנפרשים מול עיננו . נוכל לראות גם כמה מועטים הכתמים הירוקים – מעשה ידי אדם , המצויים במרחב פתוח זה . במצפור שילוט מכוון לכל כיווני התצפית.


נחזור עם הרכב לצומת חלוקים . נמשיך בנסיעה צפון מזרחה על כביש 204 עוד כ- 5 ק"מ . נפנה במפגש עם סימון שבילים שחור , הפונה מזרחה וניסע בדרך זו עוד כ- 1.5 ק"מ . (ניתן להגיע ברכב פרטי במידה שלא היו שיטפונות) הגענו לשמורת הנרקיסים בנחל חצץ (3). אם הגענו בשיאה של עונת הפריחה נוכל לראות מרבד מרהיב של נרקיסים, שגם יקדם את פנינו בריחו הטוב. (מומלץ להגיע למקום בחודשים דצמבר, ינואר ופברואר).

לאחר שנהנה מפריחתם של הנרקיסים , נחזור אל כביש 204 . נסע עליו עוד כ-10 ק"מ צפונה מזרחה , עד מפגש עם סימון שבילים – כחול הפונה פארק ירוחםמערבה. ניסע על גבי השביל המסומן כחול כ-1 ק"מ מערבה. הגענו לשמורת חלמוניות ירוחם.(4) מכאן נלך כ-2 ק"מ במסלול המסומן בכחול . במקום בו השביל פונה מערבה נמצא ריכוז מדהים של חלמוניות . ההליכה קלה ומתאימה לכל המטיילים. החלמוניות פורחות בין החודשים אוקטובר לדצמבר . להבדיל מהנרקיסים – את החלמוניות נמצא בקבוצות קטנות יותר , אך צבען הצהוב-כתום בולט ביותר.


נשוב אל הרכב שלנו בדרך בה הגענו . ניסע על כביש מס' 40 עוד כ-2 ק"מ צפונה מזרחה ונגיע לכניסה לפארק ירוחם. נפנה עם הדרך המסומנת כחול כ-2.5 ק"מ מערבה ונגיע עד אגם ירוחם (5). האגם עטור בחורשות מצלות ובכרי  דשא . מכיון שהגענו בחורף נוכל אף לראות ציפורי מים רבות הנהנות ממימיו של האגם . מומלץ להצטייד במשקפת . 

 

לאחר בילוי בפארק ירוחם נקנח את סיורנו בטיול גמלים ובאירוח בדואי בחוות הגמלים ממשית.