דרך הבשמים - מור, לבונה ונמרים בדרכי בשמיםדרך הבשמים

אורך מסלול הנסיעה: כ- 72 ק"מ. 
משך הסיור: 7-8 שעות, כולל ביקור באתרים.
הערה: הטיול מיועד לרכב 4X4 בלבד.

חל איסור מוחלט על ירידה מהציר המסומן. חובה להשתמש במפת סימון שבילים. המפה המודפסת על גבי כרטיסיה זו מיועדת להתמצאות בלבד.

 

 

מפת המסלול (להתמצאות בלבד):דרך הבשמים

טיולנו האמיתי אמור למעשה להתחיל בהרי תימן הגבוהים - מולדתם של המור והלבונה - מחשובי הבשמים בימים עברו.
היום נתחיל את טיולנו בשעת בוקר מוקדמת ב"שער דרכי הבשמים", המצוי כ- 1 ק"מ מדרום לכניסה למושב צופר.
שער זה כמו מוליך אותנו אחורנית במנהרת הזמן לתקופתן של דרכי הבשמים - הלא היא התקופה הנבטית.
מ"שער דרכי הבשמים" ניסע מערבה כ- 3 ק"מ בסימון שבילים שחור ונגיע אל עתיקות מואה (1). (הדרך משולטת). עם הגיענו למקום נחנה את הרכב. ממערב לנו שרידי חאן והמיצד ששמר עליו. מיצדים וחאנים רבים היו פזורים לאורכה של כל דרך הבשמים, מה שמעיד על חשיבותה הכלכלית בימים עברו.

שמה הערבי של מואה - "מוית עווד" מעיד על כמויות מים רבות הקיימות במקום ויוצרות כתמי צומח רעננים בנוף.
לאחר סיור בין שרידי העבר הבולטים, נחזור לרכב שלנו ונמשיך בנסיעה במגמה כללית דרומה, ע"ג דרך המסומנת אדום כ- 200 מטר. בצומת דרכים, המסומנת אדום שחור נפנה מערבה בסימון השחור, כ- 6 ק"מ, במעלה נחל קצרה. עם הגיענו לנחל קצרה, נפנה מהערוץ דרומה, וניסע על שלוחה הנמצאת מדרום לנחל קצרה. מגמתנו צפון מערב. נעפיל עם הרכב למיצד קצרה החולש על כל סביבותיו (2). במיצד נעצור לארוחת בוקר, מול הנוף המהמם המקיף אותנו מכל עברינו  הזמן כמו עצר מלכת.דרך הבשמים

כשנסיים את מנוחתנו, נמשיך בנסיעה על הציר המסומן שחור כ- 5 ק"מ, במגמה כללית מערבה. בצד מערב של הנחל נפגוש שיח סהרון משולשל ענק, שהגיע אלינו היישר מאפריקה הרחוקה. משיח זה ניסע עוד כ- 400 מטרים לכוון צפון מערב ונגיע לערוצו של נחל נקרות ולצומת דרכים המסומנת שחור ואדום. בנחל נקרות נדרים כ- 3.5  ק"מ ונגיע למיצד נקרות (3). מצפון למיצד יש חורשת שיטים הטובה למנוחה ולהתרעננות.

ממזרח למיצד, כ- 200 מטרים (קיים שילוט) נמצא בור נקרות. אליו נלך רגלית. נוכל להתרשם מטכנולוגיה ברמה גבוהה מאד, של איסוף המים בתקופה הנבטית. 
פירוש המילה "נבטי" בארמית הינו "אדם היודע למצוא את מימיו במדבר" - ואכן בזכות תכונה זו הפכו הנבטים לאדוניה של ארץ לא נושבת זו.

ממיצד נקרות נשוב צפונה, בדרך בה הגענו, עד שנפגוש שוב את הצומת המסומן אדום שחור. ניסע עם הסימון האדום לכוון צפון מזרח, כ- 3 ק"מ. נגיע לנחל מעוק ונפנה בו מערבה כ- 0.6 ק"מ (4). נחנה את הרכב . נגיע למעוק יפיפה  חתור באבן גיר לבנה. אחרי גשמים הגבים עשויים להתמלא. בגבים אלה ובגבים נוספים  יתכן ונזכה לצפות בעקבות נמרים שנותרו מקדמת דנא וגם ביעלים ושפני סלע הנמצאים במקום . מנחל מעוק נשוב לערוץ נחל נקרות. ניסע לכוון צפון צפון מזרח כ- 6 ק"מ. נגיע לנחל קמאי. שוב נפנה מערבה, בנסיעה קצרה מאד. נעצור את הרכב מול מפל נחל גלד (5). הליכה קצרה תובילנו לגב.

מנחל גלד נחזור, גם הפעם, לערוצו של נחל נקרות. נמשיך בנסיעה בכוון צפון צפון מזרח, כ-12 ק"מ, עד מפגש הנחלים מרזבה ונקרות. בנקודה זו נפנה עם הסימון האדום מזרחה כ- 6.5 ק"מ. הגענו לכביש הערבה, ממערב לכניסה למושב עין יהב (6). נקנח את טיולנו בסיור חקלאי ובאירוח כפרי, באחד ממושבי הערבה.